Hőkimerülés, vagy hőguta? Hideg víz, vagy meleg tea? – Fontos, hogy miképpen nyújtsunk segítséget!

Hőségriasztás Budaörsön: Harmadfokú hőségriadó szombattól az egész országban! Hőségriasztás Budaörsön: Harmadfokú hőségriadó szombattól az egész országban!

Az eddigi napok is rettenetesen forróak voltak, de a hét további részében még magasabb lesz a hőmérséklet. Hőségriadó van, így a tájékoztatás is sokkal szélesebb körű, mint általában: rendszeresen és minden fórumon felhívják a lakosság figyelmét a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra. De ne csak magunkra figyeljünk, hanem a környezetünkre is: az idősebbeknek visszafogottabb a szomjúságérzetük, és a vesék vízmegtartó képessége is rosszabb, a gyermekek teste hamarabb melegszik túl, így hamarabb kiszáradhatnak, a fizikai munkát végzők pedig óránként akár egy liter folyadékot is veszíthetnek!

            Legfőképpen vizet igyunk, de aki már járt a forró égöv országaiban, azt pontosan tudja, hogy a meleg teák – főként a mentatea – fogyasztása hasznosabb, ha kánikula van. Ugyanis a jeges italok arra késztetik a szervezetet, hogy felmelegedjen, arra, hogy ne adjon le több hőt, így csökken az izzadás, ráadásul a pulzusszám is drasztikusan csökken. Viszont a forró tea a szervezet számára azt a jelzést adja, mint plusz „hőforrás”, hogy verejtékezéssel csökkenteni kell a testünk hőmérsékletét. A vérkeringésünk is normális marad, hiszen a pulzusszám nem változik, és az emésztést is javítja, ami ugyancsak fontos, hiszen a zsírosabb ételeket a melegben sokkal nehezebben emésztjük meg. Az természetesen fontos, hogy milyen teát iszunk: a menta eleve hűsítő hatású, frissítő ízvilággal, így az a legjobb választás, de jó élettani hatása van a forróságban a zöld és fehér teáknak, a gyömbérteának, a citromfű teának, a kamillának és a hibiszkusz teának is.

            Kánikulában az idősebbek és a krónikus betegségekben szenvedők a leginkább veszélyeztetettek, valamint azok, akik a szabadban dolgoznak. Ez tény, de kiegészítésre szorul. Ugyanis ők valóban azok, de általánosságban tisztában is vannak vele, így körültekintőbbek. Akikre a leginkább figyelnünk kell, azok a kisgyermekek! Ugyanis gyermekkorban a szervezet testhőmérséklet-szabályozása még kevésbé hatékony, így egyik pillanatról a másikra lehet rosszul a gyermek. Szünet van, szeretnének a szabadban játszani, és ugyanúgy, mint az áruházban az édességsoron, vagy a játékboltban, a felelősség a szülőé, hogy a halk és sírdogálós, vagy éppen a hangos és hisztizős kéréseknek, követelőzéseknek eleget tesz-e. Talán sértőnek hangzik az előző mondat, de mindannyian tapasztaltuk már, így ne dugjuk a fejünket a homokba, mint a strucc, hogy ilyen nincs, hiszen pontosan tudjuk, hogy van. Természetesen a szülő dönti el, hogy mennyi édességet vagy játékot vesz a gyermekének, így ilyen esetekben maximum csóváljuk a fejünket, de a kánikulában egy szeretetből fakadó rossz döntésnek nagyon súlyos következményei lehetnek! Így ha észleljük, hogy gyermekek egyedül ülnek az autóban (vigyázat, a légkondicionáló is leállhat, elromolhat), azonnal cselekedjük, de akkor is, ha 11:00-15:00 között egyedül játszó gyerekeket látunk a parkban, a játszótéren! Ugyanis ilyen szélsőséges melegben nem elég, hogy napsapka van rajta, és hogy van nála folyadék. Ebben a napszakban a legjobb, ha nincsenek kint, de ha mégis, akkor mindenképpen árnyékban tartózkodjanak. Ha az ellenkezőjét látjuk, inkább szóljunk, ne sétáljunk tovább!

            Szerencsére városunk lakói sokszor bizonyították már segítőkészségüket, de akkor segítünk szakszerűen, ha tisztában vagyunk vele, hogy mit tegyünk. Ha látjuk, hogy valaki rosszul van, szédül, koncentrációs zavarai vannak, hányingerre panaszkodik, azonnal ajánljuk fel a segítségünket! Legelőször vizsgáljuk meg, hogy milyen a testhőmérséklete, és hogy milyen a bőre!

Ugyanis ha hőkimerülésről van szó, akkor a testhőmérséklet normális, esetleg egy kicsit magasabb, míg hőguta esetén a segítségre szoruló lázas. Hőkimerülésre utal az, ha a bőr nedves, tehát a szervezet képes még hőt leadni. Ekkor adjunk a segítségre szorulónak nem hideg folyadékot, valamint minél hamarabb vigyük hűvösebb helyre! Nagyon fontos pótolni a folyadékveszteséget és hűvösebb helyen pihenni hőkimerülés esetén, hiszen ha a súlyosbodik az állapot, az hőgutához vezethet! A hőguta másik jele – a lázon túl – a száraz bőr, mivel a testhőszabályozás ebben az esetben összeomlik. Ekkor azonnal hívjunk orvost! Nem szabad lázcsillapítót adni a betegnek, mert nem valódi lázas állapotról van szó, hanem arról, hogy a szervezet túlmelegedett, így akár káros hatása is lehet!

Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!

(Földváry)