Mostanában láttam a Gyimesekből elszármazott, jelenleg Budapesten tanuló fiatal hölgyről egy portréfilmet. Maga a történet is érdekes volt, viszont amit idehoznék az a főszereplő szíve, vágya: Szeretném, ha a gyerekeim nem csak a múzeumokból ismernék meg őseink népviseletét, hagyományait, szokásait.
Valami hasonló gondolkodás ösztönzött minket is, Budaörsi Székely Kör Egyesület tagjait mikor két jeles székely hagyományt a fafaragást és a kürtöskalács-sütést jelöltük meg leporolandó területnek. A fafaragás mestersége szívósságunk, akaratunk lenyomata.
Ehhez még itt a városban gyűjtjük az erőt és a bátorságot, mert előfordulhat, hogy nagyon jól sikerül. Nagyszüleim ősi székely kapuja mai napig megihleti a művész vénákat.
K A P C S O L Ó D Á S O K
Szerző: Julianna Szilágyi
Szemöldökfájára van vésve
Állíttatásának éve
1889.
Kapu sasain az élet virágát
Hét kör korong mintázatát
Benne hat-hat mandula alakú
Szirom, szép csigavonalú
Inda fűzi össze.
Az egymáshoz kapcsolódó
Fibonacci-spirálként fonódó
Elemek magukban hordozzák
Az Egy jellegét
És egymással összefüggenek.
Geometriájában gyönyörködve
Óhatatlan villan eszembe
A világ és Teremtő egysége
Rendjének érvényesülése
Mellett
A kéz, aki faragta
A képlet,
A törvény, ami bele van írva:
Az állandó változó életben
A kapcsolódások segítik
A fejlődést a szeretetben.
A kürtőskalács sütést már egészen jól leporoltuk. Finom, ropogós aranykalács ünnepi fénye ragyogta be tavaly a református gyülekezet agapéit, idén a Székely Szabadság napi megemlékezést, az Apostolok asztala körüli pikniket. Az is igaz, hogy ezt a székely finomságot mostanra ismeri a nagyvilág, készítik a Kárpát medencén kívül Prágától Los Angelesig. Hétvégén az egyesület apraja nagyja vendége volt a kürtőskalács nagy mestereinek. Igazi bükkfa parázson sült finom kalács, régi történetek, játék és jókedv, oroszhegyi pálinka és ízletes borok mellett szőttük tovább őseink aranyfonalát.
Békesség Istentől, SZA