Varga János kanonok, emeritus plébános, pappá szentelésének 65. évfordulója alkalmából vasmisét celebrált a budaörsi katolikus templomban június 18-án, vasárnap délután.
János atya az Úr hívó szavára a legsötétebb kommunista időszakban mondott igent, olyan korban, amikor a hit felvállalásához is tetemes bátorságra volt szükség, papi hivatást választani pedig egyet jelentett a vegzálással és üldöztetéssel.

János atya egyházközségünk plébánosa volt 21 évig, és nem csak abban a két évtizedben, hanem az elmúlt öt évben is szolgálta a város katolikus közösségét. De nem csak a katolikus budaörsiek tisztelik őt, hiszen a rengeteg hívő között, akik részt vettek a vasmisén, több református vallású ismerősömet is láttam. Hiszen János atya haza- és nemzetszeretetét megszámlálhatatlan alkalommal megtapasztalhattuk nemcsak mi, katolikusok, hanem más egyházak tagjai is.
A vasmise homíliájában, a ciszterci szerzetes, Brückner Ákos atya méltatta paptársának, János atyának az életútját, elhivatottságát, visszaemlékezett személyes élményeikre. XIV. Leó pápa a tavalyi év decemberében kiadott apostoli levele, a „Jövőt teremtő hűség” a papok szolgálatának és szerepének mélyebb megértésére irányult, és az e levélben foglaltakkal világította meg Ákos atya a prédikációjába egykori magiszterének, János atyának 65 évnyi hűségét, szolgálatát, testvériességét, empátiáját.

A vasmisén részt vevők valódi közösséggé válva együtt imádkoztak, adtak hálát az elmúlt 65 évért, amely lelki élményt a Werner Alajos Kórus csodálatos éneke még emelkedettebbé varázsolt. A búcsús mise záró áldását követően Márió atya, a Mindszenty József Római Katolikus Óvoda és Iskola közössége, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége és a Kórus is köszöntötték János atyát. A hívő közösség a köszöntések utáni tapssal is kifejezte tiszteletét és szeretetét. János atya vidám derűjének köszönhetően a jubileum nem csak emelkedett és ünnepélyes volt, hanem mosolyt is varázsolt az arcokra. János atya hálaadó gondolataiba humort, a józan paraszti világ értékeit és komoly személyes útravalót adott át az őt köszöntő hívek számára.

Lezárásként a hívők közössége a kórussal együtt énekelte, énekeltük a Boldogasszony Anyánk kezdetű régi magyar himnuszt. De nem csak a lelkünkben, szívünkben és az emlékeinkben marad meg János atya búcsús vasmiséje, hanem magunkkal vihettük az ez alkalomra készített kis emléklapot. A Mindszenty Iskolában egy szerény agapé keretében tovább zajlott a köszöntések sora és vált teljessé ez a történelmi pillanat, lelki nap a budaörsi római katolikus egyházközség lelkes önkénteseinek közreműködésével.

Budaörs nevében hálás szívvel köszönjük az elmúlt 26 évet! Isten éltesse és áldja meg János Atyát!
(Földváry)
