1981-ben egy Gyurcsány Ferenc nevű tanárképzős diák a KISZ főiskolai bizottságának tagja lett Pécsett, majd agilitásának és szervezőkészségének köszönhetően KISZ titkárrá választották. Családjának nem volt pártelites múltja, ő maga hithű ifjúkommunista volt, bár lehet, hogy csak pusztán karrierista.
Vagy is-is, nem tudom, de hogy sikeres volt az tény, ugyanis 23 évesen már a KISZ Pécsi Városi Bizottságának titkára lett. A rendszerváltozás előtt 1988-ban pedig már a KISZ Központi Bizottság Egyetemi és Főiskolai Tanácsának elnöki székét csípte meg.
Gondolhatnánk, hogy a végórákban már nem ért semmit az a poszt. „Mi az hogy, nagyon is” értékes volt! Mindenki úgy gondolta, hogy az MSZMP sokkal nagyobb vagyonnal rendelkezik, mint a KISZ, hiszen az egy ifjúsági szervezet volt, de pont fordítva, még maga Gyurcsány is azt állította 1991-ben, hogy a KISZ-nek akkori értéken 28-30 milliárd forintos vagyona volt, jó része ingatlanvagyon.

Hivatalosan 3 milliárd, de Ferenc csak tudta mennyi… Túlságosan nem szeretném részletezni ezt a vagyont, ami azonban fontos, az az a tény, hogy Gyurcsány és tettestársai milyen trükkökkel játszották át a saját zsebükbe a KISZ vagyont, amely ugye „a népé” volt. Elvileg.
1989. április 22-én megszüntették a KISZ-t, és egy korábbi törvény alapján abban a pillanatban a komplett KISZ vagyonnak az államra kellett volna szállnia. De nem ez történt, hanem gründoltak gyorsan egy szervezetet, amit az új szeleknek megfelelően demokratikusnak neveztek a kommunista helyett.
A Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ) persze nem volt bejegyezve, és amúgy is fantomegyesületekből állt, de ugye jó munkához idő kell, az pedig nem volt. Küszöbön állt a kommunizmus bukása, és a vagyont mindenáron meg akarták tartani. Ez sikerült is, jogutódlásokkal mindent átjátszottak a DEMISZ-nek, a Baloldali Ifjúsági Társulásnak, és egyéb tolvajbandáknak.

A bíróságok ehhez ugyanúgy segédkezet nyújtottak, mint az MSZMP vagyon MSZP vagyonná válásához. Aztán persze jött a privatizáció, meg minden, ami a „szabadsággal” együtt a nyakunkba szakadt, és hirtelen Gyurcsány is gazdag demokrata lett, sőt, 1994-ben beházasodott az Apró-Dobrev klánba is. A történetet itt nem folytatom, az elmúlt évtizedekben épp eleget lehetett olvasni, hallani minden egyes lépéséről, megnyilatkozásáról, tettéről.
Polgármesterünk nem tudom mióta ismeri személyesen a szemkilövetőt, talán már a rendszerváltás óta, talán Keller László MSZP-s országgyűlési képviselőnk mutatta be egymásnak őket kicsit később, de az szinte biztos, hogy 2004-ben együtt tapsolt az SZDSZ-es párttársakkal Gyurcsány hatalomátvételéhez, amelyhez a liberális pártnak igen sok köze volt.

Persze utólag lehet mosakodni, hogy akkor még nem tudta, hogy milyen ember, a baj csak az, hogy ciklusokon keresztül indult polgármesterjelöltként nem csak SZDSZ, hanem az MSZP-SZDSZ színeiben, még 2006-ban is, amikor már két év óta Gyurcsány volt a miniszterelnök. Így egyértelmű, hogy volt kommunista funkcionáriusokkal gond nélkül cseresznyézett együtt a hatalomért bármikor. Gyurcsánnyal is, és előtte a D-209-essel is. Közben meg antikommunista szlogeneket mondott az ’56-os megemlékezéseken…
Csak az utóbbi másfél évtizedben lett Wittinghofféknak kellemetlen vele egy asztalhoz ülni, a „nagy függetlenné válás” óta. Azóta olyannyira vállalhatatlanná vált, hogyha véletlenül Budaörse látogatott, a helyi városvezetés mindig próbált úgy helyezkedni, hogy még közös fotón se szerepeljenek Gyurcsánnyal. Még Dobrev Klárával is csak egy fényképet találtam, az is kicsi és homályos, a polgármester pedig lehorgasztott fejjel az asztalt nézi.

De látjuk ám, hogy Ön az, Polgármester Úr! Pedig minden választáskor volt fénykép az MSZP-s stand előtt, és vendégként parolázott még a DK tévéjében is Kálmán Olgával és Gréczy Zsolttal.

Láthattunk mosolygós, hurrá győzni fogunk képeket országos cimborájával, Karácsony Gergellyel 2018-ban, amikor még árnyékkormánytag is volt Wittinghoff, majd 2022-ben szintén vele, aztán egy kis hőbörgés után Márki-Zay Pétert is megszerette.

Mindenkit névvel, arccal támogatott, akiktől azt várta a FÜGGETLEN polgármester, hogy leváltják az Orbán-kormányt. A Gyurcsány-házaspárnak viszont úgy látszik csak a szavazói kellettek neki, akik azért szép számmal élnek Budaörsön, és az önkormányzati választásokon rendre őt támogatták.
Jövőre ismét országgyűlési választások lesznek. Az elmúlt napok eseményei felgyorsították a Momentum haláltusáját. A Párbeszéd soha nem ért el semmit, csak mint Karácsony pártlogója létezik egy ideje, így a 2026-os meccsen nemhogy pályára nem lépnek, a kispadon se lesznek.

A Magyar Kétfarkú Kutyapártot elzavarta a TISZA, így az önálló indulást jelentették be április végén, amit vagy betartanak, vagy nem, az MSZP-t meg nemes egyszerűséggel megette a DK. A balliberális pártok esetében így igencsak szűkül a kínálat. Vajon kinek a támogatására buzdít majd a „független” városvezetés? Közös fotó Magyar Péterrel? Közös plakát Dobrev Klárával? Egyik jobb, mint a másik. Meglátjuk. Addig is marad a helyi szlogen, hogy minden rosszért a kormány a felelős.
(Földváry)