KÉSZÜLJ! NYÁR LESZ JÖVŐRE IS – Beszélgetés Szarka Zoltán energetikai szakértővel

December eleje van, azaz lassan itt a karácsony. A hőmérséklet, ahogy mondani szokták az évszaknak megfelelő. Azaz, reggelenként sokszor már kemény fagyok is kopogtatnak, de sokszor délután is elkel a sál, sapka, nagykabát. Az ember ilyenkor kezd el kicsit nosztalgiázva visszagondolni az alig két hónappal ezelőtti nyárra, amikor még a póló-rövidnadrág volt a dresszkód.

Az elmúlt nyár azonban finoman szólva is extrém volt. A tartós, hosszú-hosszú heteken át tomboló, a hőmérőn sokszor a 40-es számot karcolgató kánikula még a legádázabb nyár-rajongókat is megviselte.  Sokakat rádöbbentve arra, hogy már nemcsak a téli hidegre, hanem a nyári nagy melegre is fel kell készülni. Igen, ám, de itt jön a nagy kérdés, hova, merre induljunk, ha lakhelyünket „nyáriasítani” szeretnénk.

Ehhez kértük egy energetikai szakértő segítségét, mégpedig Szarka Zoltánét, a budaörsi székhelyű Landa Natura Kft. operatív igazgatójáét.

Szakmai szempontból mennyire volt, fogalmazzunk így különleges ez a mögöttünk hagyott nyár?

Mindenképpen annak mondanám. Rengeteg már-már pánikszerű megrendelést kaptunk, hogy azonnal kell egy légkondi! Mindegy milyen, mindegy mennyiért, de azonnal. Természetesen az ilyen jellegű megkereséseknek is igyekeztünk eleget tenni, de energetikusként mi azért az ennél komplexebb megoldásokban hiszünk. Először is érdemes megvizsgálni, milyen módszerekkel tudnánk a házon kívül tartani a hőt. Igen hatékony lehet mondjuk egy szigetelés, vagy a lakás árnyékolásának átgondolása, egy-egy modernebb nyílászáró beépítése.

De ehhez szükséges az adott ingatlan energetikai felmérése, amelynek során az is kiderül, hogy pontosan milyen típusú, mekkora légkondicionáló berendezés lehet a legideálisabb megoldás. Választék van bőven, hiszen az elmúlt években ez a piac robbanásszerű fejlődésen ment át. Mi például a Sensei  cég magyaországi képviselői vagyunk, ez a márka pedig a legmodernebb hőszivattyús készülékeket állítja elő. Ezek akár négyszeres hatásfokkal is működhetnek, azaz, egy egységnyi bevitt energiából négy egységnyit nyerünk.  A fejlesztéseknek köszönhetően ráadásul ezek a készülékek az eddigieknél lényegesen alacsonyabb zajszinttel működnek.  Megéri tehát átgondolt, megfontolt döntést hozni az ügyben.

Ha már az anyagiaknál tartunk, egy ilyen komplex beruházás vélhetően sok család kasszáját jelentősen megviselné. Milyen megoldásokat tudna nekik ajánlani?

A választ itt két részre bontanám. Egyrészt rengeteg kedvezmény létezik. Ilyenek például az úgynevezett EKR-ből, azaz energiahatékonysági kötelezettségi rendszerből adódók. Ennek rövid lényege, hogy az uniós irányelvek szerint minden országban jelentősen csökkenteni kell az energiafogyasztást. Ennek eléréséhez pedig az érintettnek energiaszolgáltatóknak olyan fejlesztéseket kell elvégezniük, amelyek biztosítják az előírt megtakarítási mennyiséget. Ha pedig a kvótát nem tudják teljesíteni, akkor jelentős büntetéseket kell fizetniük.

Nekik is érdekük tehát az egyes lakossági energiacsökkentő beruházások támogatása, így bizonyos fejlesztéseket jóval áron alul lehet kivitelezni. Ilyen például a már említett szigetelés. Felméréseink szerint például egy tetőfödém szakszerű szigetelése akár 30 százalékkal is csökkentheti egy ingatlan energiaihatékonyságát. És az EKR kedvezménynek köszönhetően még a bekerülési árnál is jóval olcsóbban kivitelezhető.

Nagyon sok pályázat létezik tehát, amelyek segítségével előrébb léphetünk. Ezek közül kiemelném, és ez már a válaszom második része, az Otthonfelújítási Program 2024-et. Ezt a nyár elején indította a kormány, de a szaktárca folyamatosan fejleszti, igazodva a tapasztalatokhoz, a felmerülő igényekhez. Ennek lényege, hogy akár egy 7 millió forintos, tehát egy teljes energetikai átalakítást is magába foglaló beruházást is elvégezhetünk. Ehhez mindössze egymillió forint önerőre van szükségünk, a fentmaradó összeg nagyjából felét megkaphatjuk vissza nem térítendő támogatásként, a többit pedig kamatmentes kölcsönként. Természetesen nem kötelező a teljes hétmilliós összeget megpályáznunk, akár a már említett néhány tízezres szigetelést is bevállalhatjuk ebben a konstrukcióban.

Azért nem mindenkinek van kapacitása, ideje ahhoz, hogy folyamatosan böngéssze a kiírásokat. Hogyan kezdjünk neki, ha úgy döntünk, belevágunk?  

Nagyon sok cég van, többek között a mienk is, amely a teljes kivitelezést vállalja, a felméréstől a kivitelezésig. A nyitólépés itt az ingatlan teljeskörű energetikai feltérképezése. A sikeres pályázat egyik legfontosabb kitétele ugyanis, hogy a beruházás eredményeként legalább 30 százalékos energiahatékonyságot kell elérni.

A beadott anyagnak tehát tartalmaznia kell az ingatlan beruházás előtti energetikai adatait és a vállalást is, hogy milyen átalakításokkal, fejlesztésekkel mekkora hatékonyságot tudunk elérni. Ha ez megvan és sikeres a pályázatunk, a vállalkozás elvégez minden lépést helyettünk, a papírmunkától kezdve, a teljeskörű kivitelezésen át az elszámolásig. Itt attól sem kell tartanunk, hogy esetleg hosszabb ideig tart, amíg az elnyert pénzhez jutunk.

Maga a kivitelező cég ugyanis az, aki kezeli a befolyó összegeket és ehhez mérten végzi el a munkálatokat. A kifizetések során felmerülő esetleges adminisztrációs és egyéb hátráltató problémák így okoznak nehézségeket.  Némi túlzással, gyakorlatilag hátradőlhetünk, ha egy ilyen céggel szerződünk. De az biztos, mind a költségeket, mind az elért eredményt tekintve igazán hatékonyak akkor lehetünk, ha egy a témában jártas céget és szakembereket hívunk segítségül.

(x – szponzorált tartalom)

  • fela  –