Felelősségvállalás helyett I. – időhúzás és hárítás

Örökzöld téma már a parkolás és a társasházépítések, ráadásul sokan úgy gondolják, hogy ezek olyan civilizációs, urbánus problémák, így nincs igazán jó megoldás a kezelésükre. A közösségi médiában, vagy éppen a bolti spontánbeszélgetések alkalmával naponta tetten érhető, hogy a városlakók egy része – jogosan – nem szeretne beletörődni abba, hogy ez a tűrhetetlen helyzet így is maradjon.

Érzi ezt a városvezetés is, így időnként – nyilván a választási kampányokban – elhangzanak ígéretek, jönnek a fogadkozások, de érdemi lépések eddig sohasem törtétek a parkolási anomáliákkal kapcsolatban, csak a végtelen időhúzás.

Korábbi írásomban hangot adtam már annak, és nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a kialakult helyzetért ki a felelős. A városvezetés szinte művészi szintre emelte az utóbbi évtizedben a felelősségáthárítást, még olykor engem is meglep, hogy milyen kreativitással kenik rá a város gondjaiért a felelősséget a kormányra.

Ennek legeklatánsabb példája a város riasztó méreteket öltő beépítettsége, amiért mostanában a járási központ illetékes hatósága a felelős. Tény, hogy vannak olyan újabb központi szabályozások, amikkel magam sem értek egyet, de Budaörs építésügyének óriási problémái évtizedekre nyúlnak vissza. Mondjuk ki egyértelműen: valóban vannak ügyek, amikért „csak” részben a városvezetés felelős, és vannak, amikért senki mást nem terhel felelősség, csak a lassan 34 éve regnáló balliberális városvezetést.

Az sajnos látszik, hogy sokaknál a kormánygyűlölet mennyire elnyomja még a saját komfortérzetük javításának igényét is. Az utálat mindent felülír. A TISZA párt szavazói megdöbbentő őszinteséggel adják rendre a tudtunkra, hogy milyen is a kormányellenes szavazók attitűdje, amikor szembesítik őket Magyar Péter vállalhatatlan kijelentéseivel.

Kimondják, amiket eddig inkább csöndben tudtunk, hogy nem érdekli őket, hogy Magyar Péter milyen rongy ember, miket hazudozik, kiket sérteget. Nem érdekli őket, hogy ő maga szakmailag teljesen alkalmatlan bármit is vezetni, beleértve a háztartást is, azt a palacsintasütős jelenet óta tudjuk. Nem számít, hogy nincsenek valódi szakembereik, csak kommunikációs stratégiáik, és nincs szellemi holdudvaruk sem. Semmi sem számít, csak az, hogy ne a Fidesz vezesse az országot, és hogy Orbán takarodjon. Ezért bárkire leszavaznak, aki nem kormánypárti.

Nyilván sokan azért szavaztak a BFE-re az autó- és társasházhegyek ellenére, mert ideológiailag egyértelműen a balliberális pártokkal szimpatizálnak. Pontosan tudják, hogy a BFE minden, csak nem független, így megy a voks, majdnem lényegtelen, hogy elégedettek-e az elvégzett munkájukkal, de erre majd később visszatérek.

Vannak olyanok is, akiknek nincs határozott pártpreferenciájuk, vagy országosan van, de az önkormányzati választásokon nem az alapján szavaznak. Ők hellyel-közzel elégedettek a város működésével, vagy ha nem, akkor érvényesül az az ismert szavazói gondolatmenet, hogy inkább maradjon az, aki eddig volt, az már biztos régen megszedte magát, ne változtassunk, ez ugye az állandóság évezredes igénye.

Nem vitatom, hogy a rendelkezésre álló, országos viszonylatban kiemelkedő nagyságú bevételből több területen az elvárható módon működik a város. Viszont vannak szavazók, nem kevesen, akik pontosan jól tudják, hogy az a városvezetés, amely 33-34 éve hatalmon van, és amelynek mindvégig irgalmatlanul sok pénzt állt rendelkezésére ahhoz, hogy élhető várossá válhasson nyugodt nagyközségünk, nem végezte, és nem végzi jól a feladatát sok, az életminőséget valóban döntően meghatározó területeken.

De mégis rendszeresen rájuk szavaznak. Hogy miért? Mert semmi sem számít, csak az, hogy ne a Fidesz vezesse az országot, és hogy Orbán takarodjon. Ezért bárkire leszavaznak, aki nem kormánypárti. Akkor is, ha napnál világosabb, hogy a városunk egyre élhetetlenebb. (folytatjuk)

(Földváry)