Levegő vagy csönd? – Földváry megmondja

Itt a nyár, méghozzá igencsak forró napokkal, amely sokakat egészségileg is megvisel, de hogy mindannyian elfáradunk a nap végére a kánikulában, az biztos. Sokan vagyunk, akik nem szeretjük alvás közben a légkondit működtetni, vagy nincs is légkondicionáló berendezésünk. Én a legjobban a nyári éjszakákon nyitott ablak mellett szeretek aludni, amivel nyilván nem vagyok egyedül.

Persze sokaknak, akik nem forgalmas utcákban, vagy mindjárt a főúton laknak, ez az opció adott, de rengeteg budaörsinek nem. A lakótelep környékén sem csendesek éppen az éjszakák, ráadásul a magas házak a kisebb zajt is felerősítik. Sokan panaszkodnak jogosan a rendszeres driftelésre a különböző áruházak parkolóiban. Azt nem értem, és nem is tudom elfogadni, hogy miért nem lehet ezzel kezdeni valamit.

A törvény úgy rendelkezik, hogy „aki lakott területen, az ott lakók nyugalmát zavaró, indokolatlan zajt okoz, szabálysértést követ el”, tehát elméletileg lehetne szankcionálni. Mégis driftelnek rendszeresen. Nem mellesleg jegyzem meg, hogy bármelyik önkormányzat hozhat zajvédelmi rendeleteket, például éjszakai csendrendeletet is, amely szigorúbb a szabálysértési törvény passzusainál.

Egyértelmű, hogy azok a zajok, amelyek sajnos napközben már fel sem tűnnek, éjjel azonnal kiugraszthatnak minket az ágyból. Olyan „alapzaj” van már napközben Budaörsön az érintett településrészeken, hogy talán a meg-megszólaló autóriasztókra kapja fel csak a fejét az ember. A gépkocsik és motorok zaja masszává vált, így a megléte hét közben már fel sem tűnik, inkább hétvégén – felüdülésként – a zaj hiánya.

Egyre többször látom, hogy a fiatalok a vállukra veszik az alkalmas eszközt, és sétálgatnak vele, miközben hangosan szól a zene. Ízlések és pofonok, mondjuk, és ez így is van, tehát a bömbölő zenét nem minősítem. Napközben nem zavaró, mert csak akkor hallgató, pont a városi alapzaj miatt, ha a közelünkbe ér. A kocsikból is nyilván kihallatszik a zene, sem az előbbivel, sem az utóbbival nincs baj, bár közlekedésbiztonsági szempontból nem tanácsos kizárni a környezet hangjait.

Éjjel viszont, amikor az autós forgalom minimálisra csökken, akkor kimondottan zavaró lehet az éjszaka csöndjét kettévágó tuc-tuc (ez most nem műfajkritika, csak így mindenki érti). A múltkor rengeteg decibellel az EDDA klasszikusa szólt este az utcán, a város közepén, csak éppen mulatós feldolgozásban. Hát én nem ilyen világot álmodtam magamnak, hogy összekapcsoljam az „élményt” a dalszöveggel. De ebben én megértő vagyok, mindenki volt fiatal, én is, így a fiatalok bulizásának hangjain inkább csak minőségi értelemben akadok ki olykor, mint a fenti példámban.

Az viszont elképesztő, hogy milyen trágár szövegeket ordibálnak. De mit is várunk el abban a társadalomban, amelyben középkorú asszonyok vagy idősebb urak is olyan mocskolódó hozzászólásokat írnak a közösségi médiában, amitől a gyomra fordul fel az embernek.

A döbbenetesen hangos, röfögő kipufogós motorosok éjszakai zajártalmára viszont nincs mentség, ugyanis magasan túllépik a megengedett sebességet is, és a decibelkorlátozást sem tartják be. Azt pedig mérések igazolják, hogy 15 méteres távolság esetén a hangosabb dobokat (110 dB) sem lehet hallani az utastérben, így nem valós az az érv, hogy életet ment a hangos kipufogó. Gyorsan megjegyezem, hogy csak azokról van szó, akik magasról tesznek arra, hogy felkeltik az egész utcát.

Értem én, hogy kiürült az út éjszakára, és végre lehet húzatni a motort, de azért nem a lakott terület kellős közepén kellene e szenvedélynek ilyen módon hódolni. Ha én odacuccolnék a házuk elé éjszakánként speed, vagy trash metál számokat dobolni, mert nekem az a hobbim, biztos nem mosolyogva néznének ki az ablakon. De valójában nem a motorosokkal van bajom, egyáltalán nincs semmi problémám a többségükkel. Az a gondom, hogy megtehetik, hogy olyan helyeken, olyan sebességgel és akkora kipufogóhanggal közlekedjenek, amely nem megengedett. Erre ugyanis van törvényi szabályozás, csak be kellene tartatni, ami sajnos nem történik meg.

Gondoltam utánanézek, hogy mi a helyzet városunkban a zajvédelem, csendháborítás témakörében. Hát semmi. Vagy ha igen, akkor jól elrejtették a város honlapján. Szóval nem találtam semmit, így nagyon úgy tűnik, hogy Budaörsön nincs helyi rendelet, csak az érintett törvények és kormányrendeletek az irányadók. Próbáltam stratégiai zajtérképet is keresni a hozzátartozó intézkedési tervvel együtt, de azt sem találtam. Pedig 2025. június 30-ig kötelező ilyet készíteni. Én nem állítom, hogy nincs ilyen, de azt igen, hogy a lakosság számára az interneten nem hozzáférhető. Pedig jó lenne tudni, hogy a városvezetésnek milyen terve van arra vonatkozóan, hogy csökkentse a zajterhelést, ami egyre súlyosabb.

Azt viszont meg lehet tudni a honlapról, hogy zaj- és rengésvédelmi ügyek esetén kihez kell fordulni – a jegyzőhöz – előzetes bejelentés ügyében, aki az érintett tevékenység zajkibocsátási határértékét megállapítja. Aztán ha élünk a gyanúperrel, hogy nem tartották be, mert megsüketülünk nappal, vagy felriadunk éjszaka, panaszt tehetünk a rendőrségen. Ha lenne helyi szabályozásunk, ami ugye nincs, akkor a közterület-felügyeletnél is tehetnénk, akik bírságot is kiszabhatnának.

Az viszont nevetséges, hogy a bejelentés során nem szabad személyiségi jogokat sérteni. A zajt mindenképpen érdemes felvenni, hiszen azt be lehet nyújtani bizonyítéknak, de úgy elég problémás, ha nem társulhat hozzá kép, amin látszódik az „elkövető”. Bizonyítékként kép nélküli hangfelvételt persze le lehet gondolom adni, de akkor az bizonyítóerejű lesz? Tartok tőle, hogy nem.

Nem nagyon tudnám hosszasan sorolni a példákat arra, hogy eredményre vezetett volna egy-egy bejelentés a rendőrségnél, a lakossági összefogás sokkal inkább. Azt viszont érdemes megfontolni, hogy szorgalmazzuk helyi zajvédelmi rendelet megalkotását, amely területspecifikus lehetne a városban. Nem csak a nyári éjszakák óhajtott csöndje miatt, hanem minden napunk minden napszakának életminősége miatt.
(Földváry)