Törvényi kötelezettségének eleget téve a Magyar Országgyűlés több vármegyében jelentősen átalakította az országos egyéni választókerületeket. A módosítások értelmében Budapesten kettővel kevesebb, Pest vármegyében viszont kettővel több körzet lesz. Az egyik érintett terület Pest vármegye 02. számú választókerülete, amelybe Budaörs is tartozik. A változásokról dr. Czuczor Gergelyt kérdeztük, aki a Pest vármegye 2. számú választókerület fideszes elnöke.
Törvényi kötelezettségről beszéltünk, de pontosan mi is ez?
Jogszabály írja elő, hogy az arányosság elve alapján nem lehet túl nagy különbség a magyarországi választókerületekben élő választásra jogosultak közötti létszámok tekintetében. A tövénymódosítás előtt, a demográfiai folyamatok miatt Budapesten akadt olyan választókerület, ahol 53 ezer választásra jogosult polgár élt egy belvárosi körzetben, míg Pest vármegyében a korábbi Pest 2-es kerületben, 97 ezer választásra jogosult polgár élt.

Ez majdnem kétszeres különbséget jelentett. Azaz a mi körzetünkben élők szavazata aránytalanul kevesebbet ért egy országgyűlési választáson, mint az említett budapesti körzet polgáraié. Ez pedig alkotmányellenes állapot volt. Az Alkotmánybíróság többször is felhívta erre az aránytalanságra az Országgyűlés figyelmét, ezért itt volt az ideje, hogy módosuljon a választójogi törvény és helyreálljon az arányosság és vele az igazságosság elve. Budapesten kettővel csökkent, Pest vármegyében kettővel nőtt a választókerületek száma, 12-ről 14-re. A két új választókerület miatt a belső határok is módosultak. A törvényhozás igyekezett 70 és 80 ezer fő közötti választópolgárral rendelkező kerületeket létrehozni.
Hogyan alakul át Pest megye 2. számú választókerülete?
Pest vármegye 2. számú választókerületében az új határok között 9 település található, mintegy 102 ezer lakossal, akik közül 77 ezer fő élhet a választójogával. Gyakorlatilag kettő választókerület egybenyitásával jött létre az új Pest 02-es kerület Budaörs központtal.
Az itteni települések névsor szerint Biatorbágy, Budakeszi, Budaörs, Diósd, Nagykovácsi, Pusztazámor, Remeteszőlős, Sóskút, Törökbálint. Ezek az agglomerációs települések egyébként sokban, főleg a problémáikban hasonlítanak egymásra. A lakosságuk nagyobb része például Budapestre ingázik napi szinten, ami a közlekedési anomáliákat, dugókat, parkolási gondot eredményez, de abban is hasonlítanak egymásra, hogy gyorsan cserélődik a lakosság, mivel kedvelt célpontjai a fővárosból kiköltöző, családos emberek, vagy vidékről a főváros miatt ideköltözők számára.
Szinte mindegyik településen gondot okoz az új lakóparkok, társasházak dinamikusan növekvő száma, hiszen az így megjelenő új lakosság jogos igényekkel fordul a települések képviselőtestületei felé, amikor óvodára, iskolára, egészségügyi ellátás, közművek fejlesztését várja el
A változások hogyan érintik az eddigi tisztségeket?
Megtiszteltetés számomra, hogy választókerületi elnökként tovább dolgozhatok Pest vármegye 02. számú választókerületért és az itt élő emberekért. Születésem óta itt élek, ez az otthonom, ezért különösen is felemelő volt, amikor a Fidesz helyi választókerületi tanácsa egyhangú döntéssel javasolta személyemet erre a posztra, amit Orbán Viktor elnök úr elfogadott.

A választókerület településeinek jobboldali, konzervatív közösségeit folyamatosan keresem fel a kinevezésem óta és igyekszem a legjobb tudásom alapján segíteni működésüket, megerősödésüket. Hála Istennek rengeteg barátom, volt munkatársam, egykori diákom található a kilenc település mindegyikén. Van tehát kihez forduljak, amikor megkezdjük a 2026-os országgyűlési választásokra való felkészülést.
Bő egy év van még addig. Mik a legfontosabb feladatok a következő hónapokban?
Az előttünk álló feladatok kapcsán Orbán Viktor elnök úr személyes üzenetét idézném, amely egyben a 2026-os országgyűlési választások tétjét is kijelöli. „A legfontosabb kérdés az, hogy ki mondja meg, hogy mi magyarok hogyan éljünk? Minden választás, minden forradalom, minden szabadságharc erről szólt és ma is ez a kérdés. Mi tudjuk erre a választ, és ennek megfelelően mindent el is fogunk követni azért, hogy megőrizzük Magyarországot magyar országnak”.

Ezek határozott, céltudatos gondolatok, amelyeket tettek is követnek. Ilyen például a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna EU-s tagságáról. A postázását április közepén indítják, május végéig valamennyi Magyarországon állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgár megkapja a szavazólapot, amelyet egy ingyenes válaszborítékban, postán juttathat vissza a kormány részére.
Mi vagyunk az elsők, akik az emberekhez fordulunk ebben a nagy horderejű kérdésben. A kormány azt az álláspontot fogja képviselni, amelyet a magyar emberek megerősítenek a véleménynyilvánító szavazáson. Ukrajna nem válhat az Európai Unió tagjává a magyarok beleegyezése nélkül, itt a tagállamoknak vétójoga van. Éljünk ezzel a lehetőséggel és mondjuk el véleményünket!
Személy szerint milyen reményekkel, várakozásokkal kezdi meg a munkát ebben a régi-új szerepkörben?
Tanárként nagyon fontosnak tartom, hogy az Orbán-kabinet még az eddigieknél hangsúlyosabban kezeli a gyermekek és a családok támogatását, védelmét. Gondolok itt például a két- és háromgyermekes anyukák SZJA mentességére. De egyetértek például azzal is, hogy kíméletlenül le kell csapni mindenkire, aki drogokat terjeszt, fogyaszt vagy előállít. Fontos a felvilágosítás, de annak során a kábítószerről nem lehet izgalmas, érdekes dologként beszélni, hanem olyan szerről, ami életveszélyes és mérgező, ami szétroncsolja az embert, a családját, a környezetét.

Bizakodók lehetünk, mert a nyugati világban végre a mi véleményünk került többségbe. Trump győzelmével végre hátszelet kap Magyarország és benne az Orbán-kormány munkája. Hiszen az Atlanti-óceánon túl is ugyanazt gondolják és vallják, mint mi magyarok a béke fontosságáról, a migráció elutasítása, a gender-ellenességről és a gyermekvédelem fontossága terén.

Már csak Brüsszelben kell megfordítanunk a kormányzás irányát, amire a Patriótákkal minden esélyünk meg is van. Mindezek okán számomra csak egy cél lebeg a szemeim előtt, amiért mindent el fogok követni, hogy a nemzeti kormány további négy évre kapjon felhatalmazást az ország vezetésére a magyar polgároktól.
fela