Napirend előtt ezen az ülésen igen sok képviselő szót kért. Gergely István (BVE) érdeklődött, hogy az Esze Tamás utcai besüllyedő oszlopokkal kapcsolatban megtörtént-e már a tábla kihelyezése. Tóth Ferenc (BFE) sikertörténetként utalt az Aradi utcában működő kutyafuttatóra, de azt kérte, hogy válasszanak le egy részt a kisebb testű kutyák számára, valamint a Kesjár-iskola melletti játszótér világításával és utcafelújítással kapcsolatban tett fel kérdéseket a Műszaki Ügyosztály vezetőjének.

Stifft Nándor (BFE) is Lőrincz Mihálytól érdeklődött felújítási munkálatokról és gépjármű-elszállításról. Farkas Benedek (BFE) köszönetét fejezte ki a BTG-nek a tavaszi munkálatokért, felújításokért. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) a Farkasréti úti rágcsálóelszaporodás miatt kért szót, valamint a városi honlap hiányosságára hívta fel a figyelmet. Végül Stifft képviselő úrhoz hasonlóan Áldott Húsvéti Ünnepeket kívánt.
Monostori-Kalovits Márk (BFE) alpolgármester arra használta ki a napirend előtti felszólalási lehetőségét, hogy képviselőtársát, Czuczor Gergelyt hosszasan hazugsággal vádolta és ezzel az SZMSZ ellenére vitát próbált generálni. Ehhez korlátlan időkeretét kihasználva Wittinghoff Tamás polgármester is csatlakozott. Czuczor Gergely fideszes képviselő megpróbált reagálni, a polgármester azonban elvette tőle a szót.
Ezután elhangzott a polgármesteri beszámoló a legutóbbi ülés óta eltelt időszakról. Többek között elhangzott, hogy a szolidaritási hozzájárulásról és a versenyképes járásokkal kapcsolatban tárgyalt Navracsics Tibor illetékes miniszterrel. Wittinghoff Tamás hosszas tájékoztatást adott a Tankerület és a város között kialakult helyzetről is.
A tankerületi szerződéssel kapcsolatos napirendi pontnál Czuczor Gergely elmondta, hogy a Tankerület vezetője érdeklődésére mikről tájékoztatta. Kiemelte többször, hogy a Tankerület több ízben szeretett volna tárgyalni arról, hogy a jogszabályba ütköző szerződési pontokat módosítsák, de ettől a város eddig mereven elzárkózott. Ismertette, hogy minden költséget – rezsit, portaszolgálatot, őrzést, stb. –, ami a nyitvatartási időn kívül keletkezik a tankerület fizet. Ami természetes, hiszen a Tankerület az üzembentartó, de a szerződésnek, amely az iskolai épületek hasznosításáról szól, jogszerűnek kell lennie.

Felvetéseire Vágó Csaba, a Polgármesteri Kabinet vezetője válaszolt, aki azt elismerte, hogy jogvita van, viszont kritizálta a Tankerület hozzáállását, és azt állította, hogy az amortizáció miatti felújítási kötelezettségeket a Tankerület nem tartotta be.
Löfler Dávid (Fidesz-KDNP) jelezte, hogy a napirend előtti felszólalásokat politikai performansszá változatta a városvezetés, amely az SZMSZ előírásainak sem felelt meg, kért is szót, de a polgármester nem adott. Kiemelte, hogy az ő frakciójukat ismét nem vonta be a városvezetés a tárgyalásokba, és valószínűleg ez szándékos lehetett, hiszen ez egy politikai akció, hangulatkeltés volt a kormány ellen, amelyben az iskolák megint eszközként szerepeltek.
Wittinghoff Tamás elmondta, hogy megkerülve a Tankerület vezetőjét, a Klebersberg Központ elnökéhez, Hajnal Gabriellához fordult, akit korrektnek tart, továbbá egyértelművé tette, hogy a Tankerület vezetőjével vannak személyi problémái, valamint Czuczor Gergelyt vádolta azzal, hogy nem a budaörsiek érdekeit képviseli.

Farkas Benedek hozzászólásában az iskolákra fordított összegeket keveselte a Tankerület részéről, Gergely István pedig jelezte, hogy a budaörsieket leginkább az érdekli, hogy lett-e végül megállapodás. A polgármester válaszában azt mondta, hogy egymásnak mondanak ellent a jogszabályok, de jövő héten fogják a részleteket megtárgyalni. A megbeszélések döntően az elszámolással kapcsolatos kérdésekről szólnak majd, de elmondása szerint oktatási időn kívül az élő szerződés alapján az önkormányzat tulajdonosként járhat el.
Czuczor Gergely tájékoztatott arról, hogy ő a város lakói érdekében kereste fel a tankerületi vezetőt, már csak azért is, mert a helyi városvezetéstől ígéretük ellenére sem kapta meg a szükséges tájékoztatást az ügyben. Azt pedig ő kérte a Tankerülettől, hogy akik korábban használták az épületeket, azok továbbra is megtehessék ezt, amire ígéretet is kapott a Tankerülettől.
Dr. Bocsi István jegyző arra helyezte a hangsúlyt, hogy a szerződést nem lett volna szabad egyoldalúan felmondania, hanem a bírósághoz kellett volna a Tankerületnek fordulnia, ott jogorvoslatot kérnie. A jegyző elmondta, hogy a bérlőknek nem sérült az érdeke, bár a takarítás elmaradt abban a rövid időszakban, amikor a Tankerület adta ki az épületeket.
Összességében a vita végére egyértelmű volt, hogy a városvezetés sajtótájékoztatóján elhangzottak ellenére nem volt valós veszélye annak, hogy a civilek ne használhassák ugyanolyan, vagy jobb feltételek mellett az iskolákat az oktatási időszakon kívül. A városvezetés a szerződés egyoldalú felmondásán kívül leginkább azt taglalta, hogy míg a budaörsi önkormányzat komoly összegeket áldoz a tulajdonában lévő oktatási intézményre, amelyet természetesen a Fidesz-KDNP frakció mindig támogatott, viszont a Tankerület nem fordít rá elegendő forrást.
Végül Czuczor Gergely javasolta, hogy a tankerületi vezetőt hívják meg egy bizottsági ülésre. Ezt Wittinghoff Tamás nem tartotta jó ötletnek, sőt, azt mondta, hogy a tankerületi vezetőt „nem szeretném abba a helyzetbe hozni, hogy egy élve boncolás áldozata legyen”. A képviselő-testület végül egyhangúan elfogadta az iskolák bérbeadásának feltételrendszeréről, és a befolyt összeg az iskoláknak történő átadásáról szóló határozati javaslatot.
Az ülésen ellenszavazat nélkül döntöttek az iskolai alapítványok támogatásáról, a civilek által tavaly elnyert pályázatokról szóló beszámolókról, és elfogadták az idei civil pályázatokról, és a nemzetiségi pályázatokról szóló előterjesztéseket is. A jövőben a KKV-k utcanév, lakcímváltozás miatti költségeihez támogatást fog nyújtani a város, valamint különböző adminisztratív ügyekben is döntéseket hoztak.
(földváry)