A pingpong akár 90 éves korban is élvezhető

Károlyné Hajduska Rita neve ismerősen cseng a magyar asztalitenisz-társadalomban, hiszen versenyzőként számos kiváló eredményt ért el. Viszont közel kilenc évvel ezelőtt úgy döntött, hogy szakértelmével a továbbiakban az amatőr pingpongozókat segíti, illetve a technikai tudás átadása mellett játéklehetőséget biztosít a számukra. A Budakörnyéki pingpong jelenleg öt városban érhető el felnőttek és gyerekek részére, mindenhol legalább heti két-két edzéssel – Törökbálinton, Budakeszin, Érden, Biatorbágyon, és persze Budaörsön. Rita mindenhol tart foglalkozásokat, és ismeri a náluk játszó sportolókat, mert múltjából és személyiségéből fakadóan fontos számára a maximális precizitás.

Honnan jött a Budakörnyéki pingpong ötlete?

Nagyon sokan kérdezték, amikor versenyszinten asztaliteniszeztem, hogy hová mehetnének játszani, és konkrétan nem tudtam egyetlen helyszínt sem ajánlani. Régebben ugyanis az volt jellemző, hogy csak a versenyzők mehettek a terembe, más nem. Alapvetően ez adta az ötletet, hogy mi lenne, ha indítanánk egy olyan klubot, ahol az amatőrök szabadidősportként űzhetnék a pingpongot.

Többszörös magyar bajnokként, Európa-bajnokként mennyire sikerült könnyen a váltás a versenysport és az amatőr sport között?

Az elején abszolút a versenyszellemem dominált, de aztán fokozatosan átalakultam. Ugyanakkor teljes mértékben professzionálisan szervezzük a működésünket, versenyasztalokon, megfelelő teremben tartjuk az edzéseket, és nagyon jó szakembereink vannak az egyesületben, akik szívvel-lélekkel adják át a tudásukat. Szerintem ez a hozzáállás a legfontosabb, és ez különböztet meg minket számos konkurensünktől.

Mi a helyzet azokkal a fiatalokkal, akikben megvan a potenciál, hogy akár versenyzőkké váljanak?

Most éppen az az egyik célunk, hogy tehetségkutatás keretében kiszűrjük az ügyes gyerekeket, és a versenysport felé irányítsuk őket, ezzel biztosítva a magyar utánpótlást. Ennek érdekében együttműködünk a Budaörsi Sport Clubbal, ahol beintegrálják őket a versenysportba.

Milyen készségeket ad a pingpong a gyerekek számára, amelyeket sikerrel hasznosíthatnak akár az iskolai tanulmányaik során?

Kimondottan sok pluszt ad. Testnevelésórák keretében korábban elsősökkel és másodikosokkal is foglalkoztunk, és a tanárok visszajelzése szerint, amikor a kicsik írni tanultak, a pingpong jelentősen fejlesztette a koordinációs készségüket és ügyességüket. Ez egy rendkívül összetett sportág, amely nemcsak a fizikai állóképességet és kitartást növeli, hanem segít a csapatba illeszkedésben, megtanít fókuszálni és erősíti az önfegyelmet is.

És mit tudnak profitálni belőle a felnőttek?

A pingpong a felnőttek számára is remek választás, mert mozoghatnak anélkül, hogy nagy megterhelésnek tennék ki a testüket. Közben társaságban vannak, jól érzik magukat, és új készségeket sajátítanak el. Főként a 40-50 éves korosztály látogatja az alkalmainkat, mert sokan közülük üdülőkben vagy egyetemi pingpongasztalok mellett játszottak régen, és most újra átélhetik ezt az élményt – immár technikai tudással kiegészítve. Nagy öröm számunkra, hogy a játékosok 98%-a valóban szeretne tanulni. Büszkék vagyunk arra, hogy 80 felettiek is rendszeresen látogatják az edzéseinket, hiszen aki kitartó, bármely életkorban elsajátíthatja az alapokat, és egy élvezhető játéktudás birtokába kerülhet.

A Budakörnyéki pingpong minden évben több alkalommal szervez nyári táborokat 6-18 éves gyerekek számára Budaörsön, Törökbálinton és Budakeszin. A pingpong mellett számos egyéb játék és sportvetélkedő is színesíti a programot. A részletekért és időpontokért látogasson el a pingpongozz.hu/táborok weboldalra.

– boroo