Március 22. – a Víz Világnapja – Őrizzük meg gleccsereinket!

1992-ben a Rio de Janeiróban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferencián kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, hogy március 22. legyen a Víz Világnapja. Ezt követően először egy évvel később, 1993-ban tartották meg.

Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. Az ENSZ közgyűlése által 2015-ben elfogadott Fenntartható Fejlesztési célok 6. pontja azt a célkitűzést foglalja magában, hogy 2030-ig mindenki számára biztosítani kell a Földön a hozzáférést az egészséges ivóvízhez.

Ez a célkitűzés közvetve aláhúzza azt a tényt, hogy a víz témája a nyomor elleni küzdelem egyik kulcsfontosságú kérdése.

Az ENSZ Közgyűlése minden évben határozatot fogad el a Világnap az évi mottójáról. 2025 fő témája: „Őrizzük meg gleccsereinket!”

Manapság gleccsereink gyorsabban olvadnak, mint korábban bármikor. Bolygónk változatlan melegedésével fagyos világunk folyamatosan zsugorodik, ez pedig egyre kiszámíthatatlanabbá teszi a víz körforgását.

Emberek milliárdjainak életét befolyásolja az olvadékvíz áramlásának módosulása, ami árvizeket, aszályokat, földcsuszamlásokat és tengerszint-emelkedést okoz szerte a világon. Számtalan életközösséget és ökoszisztémát fenyeget a pusztítás.

Enyhítenünk kell a klímaváltozás hatásait, ebben pedig gleccsereink védelme és megőrzése elsőbbséget élvez! Csökkentenünk kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy lassítsuk a gleccserek visszahúzódását! Emellett pedig fenntarthatóbban kell kezelnünk az olvadékvizet is.

A gleccsereink megmentése kulcsfontosságú túlélési stratégia bolygónk és az egész emberiség számára – írja az ENSZ Közgyűlésének erről szóló határozata.