– közleményben reagált az Érdi Tankerületi Központ –
Az Érdi Tankerületi Központ kizárólag a hatályos jogszabályoknak megfelelően szeretne eljárni a terembérlésekkel kapcsolatosan – többek között ez tartalmazza az a közlemény, amelyet a Központ juttatott el szerkesztőségünkbe.
Az ügy előzménye, hogy néhány napja sajtótájékoztatót tartott Budaörs város vezetése. Ezen Wittinghoff Tamás felidézte, hogy 2016-ban a város és az Érdi Tankerületi Központ vagyonkezelési szerződést kötött, amelyben többek között az is szerepel, hogy az önkormányzat tanítási időn kívül használhatja a városi iskolák ingatlanjait és eszközeit.
E szerződés értelmében az önkormányzat bérbe adta ezeket az ingatlanokat, a befolyt összeget pedig az adott iskolák alapítványai kapták meg. A polgármester szerint ugyanakkor a tankerületi központ néhány napja egy levelet küldött, amelyben ultimátumszerűen közli, hogy ez év március 15-étől csak azok használhatják az érintett ingatlanokat, akik az Érdi Tankerületi Központtal kötöttek erről szerződést.
Wittinghoff Tamás szerint a központ ezzel a „példátlan, arcátlan és egyszerűen elfogadhatatlan” lépésével önhatalmúlag felrúgta a nyolc éve kötött szerződést, amellyel súlyos jogsértést követett el. A budaörsi városvezetés ezért jogi útra tereli az ügyet. „Mi is tudjuk, hogy ez hosszadalmas eljárás lesz, de először birtokvédelmet, aztán bírósági eljárást fogunk kezdeményezni azért, hogy az önkormányzat tulajdonát, vagyonát megvédjük” – mondta sajtótájékoztatóján a polgármester.
A Budaörsi Napló korábban megkérdezte Bocsi Istvánt, Budaörs jegyzőjét, aki elmondta, 2019-ben az országgyűlés úgy módosította a köznevelési törvényt, hogy ezt a jogot kivette az önkormányzatok kezéből. Ám mindezt „nem visszamenőleges hatállyal tette” mert az a kitétel, hogy a törvény a korábban már megkötött szerződésekre is vonatkozna, nincs a törvényben. Jogértelmezésük szerint tehát ettől a szerződések nem lettek jogellenesek, azokat a tankerület ilyen címen nem szüntetheti meg – mondta a lapnak a jegyző.
Az ügy kapcsán szerkesztőségünk megkereste az Érdi Tankerületi Központot is, akik közleményben reagáltak. Ezt most szó szerint idézzük:
Jogellenesen szedett bérleti díjat a Budaörsi Önkormányzat
Több sajtóorgánumban egyoldalúan közölték Budaörs város polgármesterének téves véleményét, hogy az Érdi Tankerületi Központ jogellenesen szed vagyonkezelésében lévő intézményeiben bérleti díjat. Ezzel szemben az igazság az, hogy az Érdi Tankerületi Központ kizárólag a hatályos jogszabályoknak megfelelően szeretne eljárni a terembérlésekkel kapcsolatosan.
Budaörs Város Önkormányzata 2017. január 01. óta jogellenesen szedett bérleti díjat az Érdi Tankerületi Központ vagyonkezelésében lévő oktatási helyiségek után. Amíg az önkormányzat bérbe adta a termeket, és a bérleti díj is a város bevétele volt, azonban a fenntartó Tankerület fizette ennek minden költségét: közüzemi díjak, takarítás, állagmegóvás, karbantartás stb.
A Tankerület most ezt a jogellenes állapotot szüntette meg. 2025. március 15-től kizárólag az Érdi Tankerületi Központtal kötött bérleti szerződéssel rendelkezők használhatják helyiségeket. Sem a korábbi bérlők, sem a későbbi érdeklődők nem szorulnak ki az intézményekből, sőt minden helyiséget kedvezőbb áron tudunk bérbe adni.
Egy dolog azonban változott, új szerződésre van szükség, hogy a korábbi jogellenes állapot rendeződjön. 2025. március 15-öt megelőző hetekben három alkalommal folytatott tárgyalást az Érdi Tankerületi Központ vezetése és Budaörs Város Önkormányzata. Az Érdi Tankerületi Központ partner volt, hogy megegyezés szülessen a kérdésben, de az önkormányzat nem volt hajlandó rendezni az ügyet.
Ezért a Tankerület megtette a szükséges intézkedéseket. Ez által megvalósult a köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 74.§ (4) bekezdésében foglalt rendelkezés, mely szerint vagyonkezelésben lévő köznevelési helyiségeket a tulajdonos önkormányzat nem adhat bérbe. Valamennyi korábbi bérlő aláírta az új bérleti szerződést a Tankerülettel és zavartalanul folytathatja az eddigi tevékenységét.
A köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 76. §-ban foglaltaknak megfelelően a Tankerület vezetése javasolta, hogy külön megállapodást kössön a fenntartó Tankerület és Budaörs polgármestere annak érdekében, hogy a város számára kiemelt fontossággal bíró szervezetek bizonyos eseményei ingyenesen valósulhassanak meg az iskolákban.
A javaslatot a város részéről tárgyalók nem fogadták el, ezért a Tankerület – esetlegesen szükséges intézkedés céljából – írásban fordult a budaörsi iskolák igazgatóihoz, hogy ha van olyan szervezet, amely ingyenesen használja a termeket, javasolják-e, hogy ez a korábbi gyakorlat maradjon.
A budaörsi vezetés nyilatkozatával ellentétben nem igaz, hogy kár érte volna a várost. A Tankerület a budaörsi iskolák vonatkozásában is elvégzett minden rá háruló szükséges karbantartási és állagmegóvási munkát, és jelentős fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt 8 évben.