365 nap alatt jelentős változások és új kezdeményezések valósultak meg a Jókai Mór Művelődési Ház életében. A sikeres arculatváltás mellett számos új rendezvény és program színesíti a kínálatot. Hogyan értékeli az első évet, milyen visszajelzéseket kapott, és mik a jövőbeli tervei? A fenti kérdésekről és válaszokról Kőporosy Borbálával, az intézmény igazgatójával beszélgettünk.
Hogyan értékeled az elmúlt évet?
A pályázatom során egy négyéves tervet készítettem, de már az első évben rengeteg dolgot kezdtünk megvalósítani. Igazából ez egy nagyon pörgős és tennivalókban gazdag időszak volt. Számos új programot bevezettünk, például a nagy sikerű „Úszógumit a bálnának!” gyermekversíró pályázatot, vagy a Zene világnapját, amikor városszerte flashmobokat rendeztünk, és a budaörsi kórusokat összehoztuk egy formabontó szabadtéri koncertre.

Illetve a hagyományos klubfoglalkozások mellett immár workshopokat is szervezünk, az ékszer-, gyűrűkészítő vagy fűszernövényes mellett például most sajtkészítő workshop lesz, ezekre szép számmal jönnek fiatalok. Emellett újrastrukturáltuk a belső rendszereinket.

Ezek a fejlesztések nemcsak hatékonyabbá tették a működésünket, hanem lehetőséget adtak arra is, hogy még pontosabban reagáljunk a közönségünk igényeire. Külön öröm, hogy teljes lett a csapatunk, az új szervező kolléga az első perctől képviseli a szellemiségünket, és nagy segítséget jelent számunkra.
Nyáron megvalósult a teljes arculatváltásotok, milyen visszajelzéseket kaptatok?
Az elmúlt hetekben felkerült a Jókai Mór Művelődési Ház és a Latinovits Színház friss homlokzati kiírása, logója, és most olyan jó látni az egységességet! Készítettünk egy arculati kézikönyvet, ami alapján a kreatív anyagainkat, működésünket szabályozzuk. Úgy látom, tetszik a látogatóinknak is, ugyanis logózott termékeket akarnak tőlünk vásárolni, és szeretik a pólóinkat, amelyeket a rendezvényeken viselünk a felismerhetőség miatt, hogy tudják, kik a szervezők, segítők.

Felkészültem rá, hogy minden változásnál akad olyan, akinek nem tetszik az újdonság, de kivétel nélkül csak pozitív visszajelzéseket kaptunk, számunkra meglepő helyekről is, ahol esetleg korábban nem volt kapcsolatunk. Nagyon hálás a közönségünk, és ez nagyon feldob, feltölt minket, valamint arra sarkall, hogy még energikusabban tegyük a dolgunkat.
Térjünk rá a következő egy év terveire, miket fogtok megvalósítani?
Célunk, hogy az új rendezvényeink hagyománnyá váljanak, és egyre többször lépjünk ki az intézmény falai közül, aktívan bekapcsolódva a városi eseményekbe. Ezeken kívül továbbra is nagy hangsúlyt szeretnék fektetni az együttműködésekre. Például egy „Kultúr Brunch” keretében összehívtam a helyi kulturális színterek vezetőit, hogy összehangoljuk a programjainkat, támogassuk egymást, és meg tudjuk beszélni a minket érintő kérdéseket.

A művelődési házban fontosnak tartjuk, hogy teret adjunk kényesebb vagy tabutémáknak is, prevenciós és edukációs jelleggel, ahol az érdeklődők tájékozódhatnak, egyes előadások során akár jogi segítséget is kaphatnak. Aktualitásokkal is foglalkozunk, most lesz egy sorozatunk a mesterséges intelligenciáról, hogy az AI-t ne érezzék annyira távolinak a budaörsi lakosok, hiszen ez is a mindennapjaink része, melyről nagyon sok tévhit kering.
Már csak egy kérdésem maradt hátra egy ilyen teljesnek tűnő összegzés után, milyen érzés egy ilyen rangos intézmény vezetőjének lenni?
Kérdezni szokták, hogy hezitáltam-e, amikor felkértek erre e pozícióra, de nem. Viszont pályázatírás közben voltak félelmeim, mert nagyon szerettem a korábbi munkám kreatív, szervezői részét. Nyilván át kellett rendeznem a prioritásokat a szakmai életemben, de most abszolút ki tudok teljesedni, és amellett, hogy az intézmény vezetéséhez szükséges feladatokat elvégzem, kreativitást tudok vinni a mindennapjaimba, egyszerűen élvezem, amit csinálok!
Tele vagyok tervekkel, és biztos vagyok benne, hogy a közeljövőben is izgalmas és emlékezetes dolgok várnak ránk!
– boroo –