Nemzetemet szolgálom! – beszélgetés Gligor Attilával, a Vitézi Rend hadnagyával

„…utódaikban is jutalmazni s az ország hűségében megtartani mindazokat, kik a magyar állam védelmében egyéni vitézségükkel és a forradalmak alatt nemzeti érzésükkel kitűntek…”  
Többek között e szavakkal indokolja a Vitézi Rend megalapításának szükségességét a testület alapszabálya. Az 1920-ban, Horthy Miklós alapította rend meglehetősen viharos évszázadot tudhat maga mögött. Bár, a második világháború után Magyarországon betiltották, az emigrációban élőknek köszönhetően életben maradt, s jelenleg is működik. Erről a jelenről kérdeztük azt a Budaörsön élő Gligor Attilát, akit eddigi tevékenysége elismeréseként nemrégiben a rend hadnagyává léptettek elő és Horthy bronz emlékérem kitüntetést kapott.

Először is tisztázzuk, mi is pontosan a Vitézi Rend?

A Vitézi Rendet vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó őfőméltósága alapította 1920-ban azzal a céllal, hogy a világháborúban a hősiességükkel kitűnt katonákat, vagy a hősi halottak hozzátartozóit anyagi és erkölcsi kitüntetésben részesítse. A Vitézi Rend egy jobboldali, konzervatív, keresztény értékeket valló, katonai hagyományokat ápoló hazafias szervezet, mely jogfolytonosan, egyesületi formában működő, 1992-ben bejegyzett egyesület, elnöke vitéz gróf Molnár-Gazsó János.

Mit jelent az, hogy jogfolytonosan működő, bejegyzett szervezet?

-A II. világháború után, a szovjet megszállás és hatalom átvétel után a vitézek státusza háttérbe kényszerült, titokban létezett, szinte eltűnt. Főleg az 56-os elbukott szabadságharc után sok honfitársunk kényszerült nyugati emigrációba, köztük sok vitéz, akik idővel nyugaton újjáélesztették a Rendet. A 90-es hatalmi rendszerváltás után „hazatért az eszme” itthon is újjá szerveződött és 1992-ben a Fővárosi Bíróságon Vitézi Rend néven bejegyezték, így a „Vitézi Rend” szóösszetétel és a „vitézi jelvény” a Magyar Szabadalmi Hivatalnál védettek.

Mi a rend hitvallása?

-„Hiszek egy Istenben, hiszek egy Hazában, hiszek egy Isteni örök igazságban, hiszek Magyarország feltámadásában”

Mit jelképez a vitézi címer? 

Alapja pajzs alakú, ami a haza védelmét, rajta a kard, ami a harcot jelképezi. Rajta a magyar címer a nemzet egységéti, felette a szent korona, ami a Rend jogi alapját jelképezi. Körülötte a gazdagságot, a termést a kalász, a vitézek bátorságának jutalmát a tölgy koszorú jelképezi.

Ki lehet tagja a Vitézi Rendnek, illetve kik alkotják a Vitézi Rendet?

Elsősorban azok, akik világháborús vitézi felmenőkkel rendelkeznek, illetve a felmenők között vitézi cselekedeteket végrehajtott hozzátartozóik vannak. Másodsorban azok, akik részt vettek az 56-os forradalomban, vagy a hazájukért kimagasló tetteket vittek véghez. Vannak tiszteletbeli tagjai is a Rendnek, akik a nemzet és a haza iránti nagy elkötelezettségükről bizonyságot tettek, és a vitézi eskütételük után a Rend tagjai közé léptek.

Ön hogyan lett a Rend tagja?

 Egy jelenlegi rendtársam beszélt nekem arról a lehetőségről, hogy mint hazafi, érdemeim szerint lehetőségem van be lépni a Vitézi Rendbe. A felvételi eljárás után aztán 2022. augusztus 20.-án ért a megtisztelő hír, hogy felvételt nyertem, szeptember 24.-én pedig vitézzé avattak.

Mik a feladatai a Rendben?

Még 2022 decemberében őrmesterré léptettek elő, megkaptam a Budakeszi járás (Budakeszi, Budaörs) vitézi állományának koordinálását. Tavaly Pest vármegyét a járások helyett négy régióra osztották, engem a dél-nyugati régió (Törökbálint, Diósd, Érd, Százhalombatta, Tárnok, Biatorbágy, Páty, Telki) vezetőjének neveztek ki. Feladatom az állomány revíziója, a kapcsolattartás, a tagság nyilvántartása, a Vitézek Lapja és egyéb hírek kézbesítése, vitézi események hirdetése, a közgyűlések határozatainak közlése. Ezek mellett a tavalyi évben a tököli húszár egyesület tagjaként „huszárkodtam” egy ideig, aztán egy rendtársam, aki a Magyar Királyi Testőrség századosa, felkért, hogy csatlakozzak hozzájuk, pillanatnyilag tehát a Magyar Királyi Testőrség zászlósaként is tevékenykedem ünnepi eseményeken.

Mit jelent az Ön számára az, hogy a Vitézi Rend tagja?

Elsősorbam büszkeséget. Büszke vagyok, hogy ennek a közösségnek a tagja vagyok, egy
közösségé, mely a nemzetet képviseli, a hazafias bajtársak közössége. Ez a közösség egy
közös, nemes értékrenden alapul. Az az eszme, amit az alapító 100 évvel ezelőtt megálmodott, túl élte a XX. század nagy viharait és még most is szilárd lábakon áll. Felemelő érzés ott lenni egy vitéz avatáson, vagy országos nagy eseményen és látni, hány jó érzésű, nemes hazafi van ebben a közösségben, akik nemcsak szép ünnepi ruhákban, hanem a bajban is vitézek tudnak lenni. Ott voltak a gátakon, adományokat gyűjtenek a rászorulóknak, segítséget nyújtanak, ahol szükség van rájuk. Mindezt önzetlenül, saját idejüket, tudásukat, tehetségüket a haza, a nemzet szolgálatába állítva, mert a másik ember a fontos, a jó ügy a fontos, a haza, a nemzet a fontos. Imádkoznak, dolgoznak, szolgálnak, (meg) emlékeznek, szeretnek. Mert ezt az értéket kapták és adják tovább. Egy viharos évszázad alatt sem kopott meg ez az érték. Egy ilyen közösség tagja lenni „büszke gyönyörűség”!